About

Barın Kayaoğlu is an historian of international affairs and a freelance writer based in the Greater New York area. Through his work, Barın is dedicated to helping his fellow world citizens to make sense of our times.

Professionally, Barın has more than ten years of experience in think-tanks and academia in the United States and the Middle East. He has lived, worked, or studied in Afghanistan, Cyprus, Iran, Iraq, Lebanon, and Syria and has contributed to discussions on U.S. foreign relations and Middle East affairs for the past two decades.

Barın received his B.A. and M.A. in political science from Bilkent University in Ankara, Turkey and he is currently finishing his Ph.D. in history at the University of Virginia. He was most recently a Smith Richardson Foundation fellow in International Security Studies at Yale University.

You can also follow him on Facebook (Barın Kayaoğlu) and Twitter (@barinkayaoglu).

//////

Uluslararası ilişkiler tarihçisi ve yazar Barın Kayaoğlu New York bölgesinde yaşamaktadır. Barın, çalışmalarıyla güncel olayları dünya insanları için anlaşılabilir kılmayı amaçlamaktadır.

Profesyonel olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Ortadoğu’da akademi ve düşünce kuruluşlarında 10 yılı aşkın iş tecrübesi olan Barın, Afganistan’da, Kıbrıs’ta, İran’da, Irak’ta, Lübnan’da, ve Suriye’de çalışmış veya okumuştur. Bunun yanında Amerikan dış politikası ve Ortadoğu gündemiyle ilgili çok sayıda makale yayınlamıştır.

Bilkent Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve tarih okumuş olan Barın Kayaoğlu, halihazırda da Virginia Üniversitesi’nde tarih doktorasını bitirmektedir. Geçtiğimiz sene Smith Richardson Vakfı bursuyla Yale Üniversitesi’nin Uluslararası Güvenlik Çalışmaları programında misafir araştırmacı olarak görev yapmıştı.

Kendisini Facebook’tan (Barın Kayaoğlu) ve Twitter’dan (@barinkayaoglu) da takip edebilirsiniz.

Print Friendly
Share/Bookmark

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>